Error message

User warning: The following module is missing from the file system: file_entity. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /home/talayi/public_html/includes/bootstrap.inc).

رعایت وعده های غذایی مناسب برای بدنسازان

ایجاد شده: 11/06/2016 - 14:08
رعایت وعده های غذایی مناسب برای بدنسازان

تمرین، تغذیه، استراحت. این سه واژه آشنا سال هاست که اصلی ترین ارکان کاری و تمرینی بدنسازان تلقی شده و بسیاری از بدنسازان تنها با پیروی صحیح از اصول و زیر مجموعه های آن توانسته اند به خوبی بدن خود را رشد دهند.

در این میان، ضلع اول این مثلث جادویی یعنی تمرین، طرفداران بی شماری داشته و مطالب بسیاری پیرامون آن به بیرون درج می کند. حقیقتاً کمتر بدنسازی است که به سراغ تمرین نرود و انتظار رشد عضلانی داشته باشد. اما در آن سوی این معادله، تغذیه واستراحت نیز وجود دارند.

دو عاملی که نبود آنها، چه بر روی کاغذ و چه در واقعیت ، موجب کند شدن ویا توقف کامل رشد عضلانی تان می گردد.

تغذیه، انرژی لازم را برای رشد تا مین کرده واستراحت فرصت و شرایط مناسبی را برای رشد عضلات به ارمغان می آورد. اما تغذیه صحیح چیست و وعده های غذایی مهم کدام وعده ها هستند؟ سوالاتی که در ادامه مطلب محورهای اصلی ما را تشکیل می دهند.

آغازین و حیاتی

به عقیده خیلی ها صبحانعه مهمترین وعده غذایی روز به حساب می آید. اما برای بدنسازان تنها یکی از وعده های مهم به شمار می آید و بعد از وعده قبل صبحانه و قبل و بعد از تمرین، قرار می گیرد.

بعد از گذشت نیم ساعت از اولین وعده روز، لازم است یک وعده بزرگ غذایی میل کنید. پروتئین های سالم نظیر چهار عدد سفیده تخم مرغ و دو عدد تخم مرغ کامل ، نصف یا یک فنجان پنیر کم چربی و کربوهیدرات های دیر هضم نظیر جو دوسر بهترین گزینه های یک صبحانه بدنسازانه هستند.

پیش از کار با وزنه ها

انرژی لازم برای انجام تمرینات سخت را می بایست از وعده های قبل از تمرین گرفت.

بهترین وعده غذایی برای قبل تمرین از پروتئین های زود هضم مانند جو دوسر و میوه جات تشکیل می شود. این ترکیبات انرژی بدن را در حین تمرین بالا نگاه داشته و ریکاوری و رشد را تسهیل می بخشد. انسولین خون را نیز پایین نگاه می دارند و مانع چربی سوزی نمی شوند.

علامت سوال ها برای میان تمرین

بسیاری معتقدند در حین تمرینات نباید تمرکز جریان خون از عضلات را منحرف کرد. اما حقیقت اینجاست که مصرف یک دسته از آمینواسیدهای ضروری در این زمان خالی از لطف نیست.

آمینواسیدهای ضروری مانند لیوسین، ایزولیوسین، والین، لیسین،متیونین، فنیلالالین، تریونین، تریپتوپان و هیستدین، بهترین مواد برای این بازه زمانی هستند. بدن ما نمی تواند این نه آمینواسید را در خود تولید کند، از این رو ناچاریم آنها را از رژیم غذایی دریافت کنیم و بی شک آنها برای عضله سازی حیاتی هستنذد. تحقیقات نشان داده که این مواد که به اختصار EAAs نامیده می شوند، بهتر از پروتئین وی جذب عضلات می شوند و آنها را رشد می دهند.

از این رو مقدار بیست گرمEAAs به بطری نوشیدنی خود اضافه کنید  و در حین تمرین، جرئه جرئه از آن بنوشید.

پس از انفجار عضلات

درست بعد از تمرین بدن شما نیازمند چهل گرم پروتئین سریع جذب مانند وی و کربوهیدرات های سریع الجذب می باشد که به گفته جی کاتلر باید مقدار کربوهیدرات به ازای هر پوند وزن بدن، شش دهم گرم باشد.

این مخلوط به سرعت آمینواسیدهای ضروری را به عضلات می رساند وهمچنین هورمون کورتیزول را سرکوب کرده و ترشح تستوسترون را بهبود می بخشد و در نهایت عضلات را حجیم تر می کند.

میان وعده هایی فراموش نشدنی

بهترین راه برای تکمیل کالری دریافتی یک روز، اضافه کردن نوشیدنی های ورزشی به برنامه های غذایی است. این نوشیدنی های تنها نباید از پروتئین خالی تشکیل شوند، اگرچه وی محبوب ترین پروتئین این دوره زمانی است، ولی کازئین گزینه بهتری نسبت به وی می باشد.

تحقیقات نشان داده که کازئین مانند وی شما را سیر نمی کند و بعد از آن نیز اشتها برای خوردن وعده بعدی را خواهید داشت.

۴۰ گرم کازئین به نوشیدنی خود اضافه کنید. نوشیدنی ها ی ورزشی در عین سبک بودن، احساس سیری نسبی در شما وجود آورده و مانع خوردن تنقلات کم ارزش می شوند.

با مقالات و مطالب آکادمی طلایی همراه ما باشید.

درباره نویسنده

mmmm