اصول و مبانی تغذیه

هرم غذایی چیست؟

ایجاد شده: 12/31/2016 - 11:30
هرم غذایی چیست؟

بهترین راه اطمینان از تعادل و تنوع در غذای روزانه استفاده از هر 4 گروه اصلی غذایی است.

چهار گروه اصلی غذایی عبارتند از : گروه نان و غلات، گروه میوه ها وسبزی ها، گروه شیر و لبنیات، گروه گوشت، حبوبات، تخم مرغ و مغزها. مواد غذایی هر گروه، دارای ارزش غذایی تقریبا" یکسان هستند و می توان از یکی به جای دیگری استفاده کرد.

مقایسه مقدار مصرف روزانه از گروه های غذایی را می توان با استفاده از شکل یک هرم نشان داد.

هرم غذایی چیست؟

هرم غذایی نشان دهنده گروه های غذایی و موادی است که در هر گروه جای می گیرند.

یک لیوان شیر چه میزان خواصی دارد؟

ایجاد شده: 12/25/2016 - 00:09
یک لیوان شیر چه میزان خواصی دارد؟

متخصصان علوم پزشکی در کشورهای اسپانیا و مراکش می گویند نتایج یک تحقیق مشترک آنان نشان داده است که یک لیوان شیر بیش از 20 نوع ترکیب مسکن و ضددرد، آنتی بیوتیک و هورمون رشد وجود دارد. آنان عنوان کردند که یک لیوان شیر معادل یک مسکن عمل می کند.

این متخصصان با استفاده از یک آزمایش فوق العاده حساس، مجموعه ای از مواد شیمیایی را که برای درمان بیماری ها در حیوانات و انسانها استفاده می شوند در نمونه های بدست آمده از شیر گاو، بز و شیر مادر پیدا کردند.

نقش چربیها در بدن

ایجاد شده: 12/22/2016 - 15:25
 نقش چربیها در بدن

منبع انرژی

چربیها منبع مهم انرژی هستند زیرا هر یک گرم چربی در بدن 9 کیلوکالری انرژی تولید می کند. بنابراین چربی ها منبع عمده تامین کننده انرژی مورد نیاز بدن می باشند.

ارزش سیر کنندگی

چربی به آهستگی معده را ترک می کند، این تاخیر در تخلیه معده به احساس سیری پس از مصرف غذای چرب کمک می نماید.

حامل ویتامین های محلول در چربی

چربی غذا حامل ویتامین های محلول در چربی E،D،A و K می باشد. بنابراین چربی رژیم غذایی در تامین ویتامین های محلول در چربی نقش به سزایی به عهده دارد.

روغن نارگیل در رژیم ورزشی

ایجاد شده: 12/22/2016 - 15:22
روغن نارگیل در رژیم ورزشی

بدن انسان اسید لوریک را به مونولورین تبدیل می کند که گفته می شود به مقابله با ویروس ها و باکتری هایی که بیماری هایی مثل تبخال، آنفولانزا، ویرویس سیتومگال، و حتی HIV را پدید می آورند، کمک می کند. همچنین به مقابله با باکتری های مضری مثل لیستریا مینوسیتوژن و هلیکوباکتر پیلوری و تک یاختگانی مثل جاردیالاملیا نیز کمک می کند. درنتیجه این فواید مختلفی که روغن نارگیل برای سلامتی دارد، با اینکه مکانیسم دقیق فعالیت این ماده هنوز مشخص نیست، به میزان فراوان در روش های پزشکی هندی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مناسب ترین ساعت جذب ویتامین ها و مواد معدنی

ایجاد شده: 12/22/2016 - 15:17
مناسب ترین ساعت جذب ویتامین ها و مواد معدنی

 بسیاری خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می کنند. به این دلیل که کلسیم در شب مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به دلیل اینکه کلسیم می تواند زمانی که در رختخواب هستید به خوابیدن تان کمک کند. برای مثال خوردن یک لیوان شیر را قبل از خواب به خاطر بسپارید. جذب کلسیم دلیل این امر است. منیزیم نیاز است که با کلسیم همراه شود. بسیاری از افراد منیزیم را با کلسیم، با مکمل های شبیه به هم، در موقع خواب مصرف می کنند اگرچه برخی معتقدند که منیزیم در روز بهتر جذب می شود. اگر مکمل کلسیم که شامل منیزیم می شود، هر دو در یک زمان مصرف شود مناسبتر است.

جی کاتلر و نحوه استفاده از کربوهدرات در رژیم غذایی

ایجاد شده: 12/22/2016 - 14:42
جی کاتلر و نحوه استفاده از کربوهدرات در رژیم غذایی

جی کاتلر اهمیت کربوهیدرات در رژیم غذایی اش را توضیح می دهد کربوهیدرات ها یدکی پروتئین هستند یعنی منابعی از کربوهیدرات مانند غلات سبوس دار و حبوبات و … دارای مقدار قابل توجهیپروتئین نیز می باشند همچنین سوخت اصلی بدن شما می باشند آن ها بهتر از هر منبع دیگری سوخت مورد نیاز تمرینات شما را فراهم می کنند. پروتئین نیز برای عملکرد مناسب به کربوهیدرات نیاز دارد.

نقش کربوهیدرا ت های نشاسته ای در حجم عضلات

ایجاد شده: 12/21/2016 - 18:18
نقش کربوهیدرا ت های نشاسته ای در حجم عضلات

این مواد مغذی کمک می کنند تا به سایز خود بیفزایید. کسب کالری از کربوهیدراتهای نشاسته ای آسان است و بدین طریق به شما کمک می شود تا مصرف کالری که روزانه تان را افزایش دهید.

کربوهیدراتها به عنوان گلیکوژن در عضلاتتان انبار می شود و در ثانی کمک می کنند تا آب و دیگر مواد مغذی را به درون سلولهای عضلانی تان برانید سلولهایی که فرآیند رشد عضله را مهیا می کنند. 

عوارض کمبود ویتامین و مواد معدنی

ایجاد شده: 12/14/2016 - 14:45
عوارض کمبود ویتامین و مواد معدنی

کمبود ریز مغذی ها در بدن تأثیرات منفی شدید را برجای می گزارد که از مهمترین این تأثیرات می توان به مختل شدن فرایند رشد عضلانی اشاره کرد. مواد معدنی را می توان از اصلی ترین اجزای سازنده سلول به شمار آورد. سلول های بدن آدمی برای کارکرد طبیعی نیاز به داشتن این مواد دارند. وجود این دسته از ریز مغذی ها برای استحکام استخوان ها ضروری است. این دسته از مواد غذایی همچنین عبورو مرور مواد غذایی در بدن را نیز تشدید و تسهیل کرده و تحت کنترل قرار می گیرند.

چربی سوزی با روغن ماهی

ایجاد شده: 12/04/2016 - 23:20
چربی سوزی با روغن ماهی

روغن ماهی‌ میتواند در چربی‌ سوزی به شما کمک کند

روغن ماهی‌ به دلایل مختلفی‌ میتواند در چربی‌ سوزی به شما کمک کند. برخی‌ از این دلایل به خوبی شناخته شده و ثابت شده هستند و برخی‌ دیگر نیز در حال ظهور میباشند. اول از همه روغن ماهی‌ به واسطه‌ تشکیل شدن از امگا ۳ باعث تامین اسید‌های چرب ضروری بدن میشود.

اسید‌های چرب ضروری به آن دسته از چربی ها می‌گویند که بدن به تنهایی قادر به تولید آن نمی‌باشد و باید از طریق تغذیه تامین شوند. این اسید‌های چرب ضروری برای کارکرد صحیح بدن ضروری میباشند.

اسيدهای چرب ضروری انواع امگا

ایجاد شده: 12/04/2016 - 23:11
اسيدهای چرب ضروری انواع امگا

اسید‌های چرب ضروری همان روغن‌‌های خوب هستند كه این روز‌ها بحث و مطالعات زیادی روی آنها انجام می‌شود. چربی‌‌های خوب با چربی‌‌های بد دایما در رقابت هستند.

Pages

Subscribe to RSS - اصول و مبانی تغذیه